win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @dn102
    1.Εφαρμόζοντας προένταση στα κάθετα στοιχεία δέν μειώνεται η πλαστιμότητα τους;

    seismic
    Ναι αυξάνοντας την προένταση, μειώνεται η πλαστιμότητα τους.
    Αλλά γιατί να χρειαζόμαστε την πλαστιμότητα όταν μπορούμε να ελέγξουμε την παραμόρφωση και γενικά την ταλάντωση?
    Τι χρειαζόμαστε την πλαστιμότητα αν μπορούμε να μεταφέρουμε την μηχανική απόσβεση των φορτίσεων του σεισμού από τους κόμβους και τα στοιχεία στο δώμα κάνοντας αρμονική απόσβεση στο υδραυλικό σύστημα?
    Έχουμε ελεγχόμενη ταλάντωση με την μέθοδο την δικιά μου, οπότε η πλαστιμότητα δεν έχει πια τον ρόλο που είχε πριν, διότι τα υλικά δεν θα ξεπεράσουν ποτέ τα όριά τους για να χρειάζονται να είναι πλάστιμα.

    @dn102
    2.Η συνάφεια είναι απλά ο μηχανισμός συνεργασίας χάλυβα-σκυροδέματος
    Έστω ότι καταργείς τη συνάφεια θεωρητικά, πώς θα γίνει η μεταφορά δυνάμεων απο το σκυρόδεμα στο χάλυβα; Πρακτικά σε εφελκυσμό ένα δομικό στοιχείο Ο.Σ αρχίζει να παραλαμβάνει τίς εφελκυστικές τάσεις η κατώτερη ακραία ίνα του.Έστω οτι η πρώτη στρώση αστοχεί και συνεχίζει η δεύτερη, μετά η τρίτη κτλ. Σε κάποιο σημείο η επικάλυψη θα αστοχήσει και οι τάσεις θα παραλαμβάνοντε απο το χάλυβα ο οποίος συνεχίζει και έχει συνάφεια με το περισφιγμένο σκυρόδεμα.Η ίδια διαδικασία συνεχίζεται μέχρι να εξαντληθεί εντελώς η συνάφεια με το σκυρόδεμα.Σε εκείνο το σημείο σταματάει να λειτουργεί σαν οπλισμένη διατομή διότι έχει σταματήσει το "μέσο " μεταφοράς δυνάμεων.

    seismic
    Αυτά που λες συμβαίνουν στον αδρανή οπλισμό.
    Εγώ λέω για την προένταση.
    Ο τένοντας δεν έχει συνάφεια με το σκυρόδεμα, διότι πολύ απλά περνάει μέσα από σωλήνα ώστε να μπορούμε να τον προεντίνουμε.
    Η προένταση είναι μια μέθοδος με την οποία επιβάλλονται θλιπτικές δυνάμεις στις διατομές οπλισμένου σκυροδέματος μέσο του εφελκυσμού του τένοντα, και όχι μέσο της συνάφειας χάλυβα και σκυροδέματος.

    @dn102
    3. Η πάκτωση που αναφέρεις τί σχέση έχει με τη προένταση; Το πιό δύσκολο κομμάτι στο Ω.Σ είναι να αποδώσεις τίς στηρίξεις σου.Θεωρητικά λαμβάνεις πάκτωση ενω στην ουσία είναι "μερική πάκτωση" δηλαδή τα σημεία στήριξης συμπεριφέρονται απλά σαν ελατήρια με συγκεκριμένους βαθμούς ελευθερίας.Ο λόγος που τα απλοποιούμε σε μία στατική ανάλυση είναι για να αποδώσουμε τα δυσμενέστερα αποτελέσματα στη κατασκευή.

    seismic
    Δεν έχει καμία σχέση η πάκτωση με την προένταση.
    Η πάκτωση όμως που εγώ αναφέρω, δεν επιτυγχάνετε μέσω της συνάφειας των δύο υλικών, αλλά μέσο του ελεύθερου τένοντα ο οποίος πακτώνετε από την μία του πλευρά στο δώμα με το υδραυλικό σύστημα, και η άλλη του πλευρά πακτώνεται στα πρανή της γεώτρησης μέσο του μηχανισμού της άγκυρας. Τώρα αν εμείς αφήσουμε τον τένοντα πακτωμένο ή προεντεταμένο, αυτό είναι δικιά μας επιλογή.

    @dn102
    4.Το πρόβλημα σεισμού είναι πρόβλημα δυναμικής, συνεπώς εγώ θα το μεταφέρω εκεί.Δηλαδή θα προσπαθήσω να μειώσω τίς μετακινήσεις στη κατασκευή μου χωρίς να αυξήσω τίς δυσκαμψίες.Ένας τρόπος είναι τα εφέδρανα στη βάση τής θεμελίωσης, άλλος είναι το σύστημα που περιγράφεις όπως και πολλά άλλα.

    seismic
    Ναι υπάρχουν και τα εφέδρανα, τα οποία όμως έχουν πάρα πολλά προβλήματα. Η μέθοδός μου συνεργάζεται με τα εφέδρανα για να λύσει τα προβλήματα που έχουν.
    Π.Χ http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI

    Το σύστημά μου απλώς καταργεί τις ροπές των κόμβων, σταματά τις παραμορφώσεις, και μεταφέρει τις φορτίσεις του σεισμού κάθετα στον άξονα της κατασκευής, και όχι οριζόντια όπως γίνεται με τον υπάρχων αντισεισμικό σχεδιασμό.

    @dn102
    5.Αν εφαρμόσεις προένταση στα κάθετα στοιχεία θα μειώσεις τη πλαστιμότητα τους και τα συνέπεια θα αυξήσεις τη πιθανότητα σχηματισμού μηχανισμού στα κατακορυφα, στα οποία και θέλουμε να αποφύγουμε.Αν εννοείς κάτι άλλο που δέν κατάλαβα θα ήθελα να με διορθώσεις.Εάν έχεις να αναρτήσεις και κάποιο σχέδιο θα ήταν ακόμα καλύτερα διότι το π΄ροβλημα είναι φυσικομαθηματικό και όχι φιλολογικό, πολλές φορές τα λόγια μας οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα ενώ οι αριθμοί όχι.

    seismic
    Διάβασε την ανάρτηση ( 69 ) απαντώ σε αυτό το ερώτημα.
    Ακόμα αν εννοείς ότι με την προενταση θα έχουμε κάμψη των κολονών, και δημιουργία κρίσιμης διατομής και γενικά μηχανισμό ορόφου, αυτό το αντιμετωπίζω με την αρχή της επαλληλίας της προεντασης, και με την αύξηση των διαστάσεων των κάθετων στοιχείων.
    Ακόμα η ανάρτηση 53 και 55 λέει πολλά για το σκεπτικό της μεθόδου μου.

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και για την συμμετοχή σου που με βοηθάει να δω τυχών παραλήψεις της μεθόδου και να τις λύσω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 11.12.2012 στις 22:25

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •